MEHMET KARACA

MEHMET KARACA


  

T.C. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme Bölümünden mezun olmuştur. Masterını T.C. İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde yapmıştır.Tez çalışmasını Türkiyenin Jeopolitik durumunu göz önünde bulundurarak bölgesel sorunları esas almış ve bunların Türkiye’nin Dış Politikası ve Ekonomiye olan etkilerini değerlendirerek tezini ‘’TÜRKİYE VE RUSYA İLİŞKİLERİ ÜZERİNE’’ başlığı altında yazmıştır. Bu çalışmada CNNTürk Eski Genel Müdürü ve şu anki TRT World Yayınlar Koordinatörü Bora Bayraktar ve T.C. İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mensur Akgün’den danışmanlık almıştır.Bu çalışmalar ile birlikte Akademik kariyerine devam eden Mehmet Karaca’nın Doktora çalışmaları da devam etmektedir.
Başkent İletişim Bilimleri Akademisinden Moderatörlük-Spikerlik-Sunuculuk eğitimi almıştır.
Bahçeşehir Üniversite Radyosu BURADYO’da iki yıl yayın yapmıştır.
2014 yılında CNNTürk Ekonomi biriminde Emin Çapa’nın ekibinde ekonomi haberleri çalışmıştır ve ekonomi mülakatına gittiği bir kurumdan aldığı iş teklifi ile bu görevinden ayrılmıştır. 
Türkiye’nin önde gelen bir Yatırım şirketinde, şimdinin Sparta&Co Investing şirketi’nin de kurucusu Taner Özarslan ile yakın çalışma fırsatı bularak bir süre araştırma biriminde yer almış yatırım piyasaları konusunda çalışmalar yapmıştır. 
Yatırım Şirketi serüveni sonrası  European School of Economics gibi önemli kurumlar ile de iş birliği olan Türkiye’nin Danışmanlık konusunda önemli İsmi Sinan Ergin’in Kurucusu olduğu Live Consulting and Academy bünyesinde Sinan Ergin ile yakın çalışma fırsatı bularak sektörlerinin önde gelen şirketleri ile önemli tanışıklıklar ve iş birlikleri gerçekleştirmiştir.Danışmanlık faaliyetleri ile birlikte Kurumsal hayatında önemli görevlerde bulunmuştur. Türkiyede faaliyet gösteren ve ürün grupları bakımından globalde ve sektöründe öncü olan global markalarda yer almış olup kariyerine devam etmektedir.
Bir çok yerde konuşmacı, sunucu, moderatör, eğitmen sıfatlarıyla davetler alarak profesyonel iş yaşantısını çok yönlü bir hale getirerek kişisel farklılaşmanın ve çeşitliliğin getirdiği gelişimden de faydalanmaktadır.
Dernek ve Vakıflardaki üyelikleri ile de bu farklılaşma yolculuğunda Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) , Galatasaraylı Yönetici ve İş İnsanları Derneği ( GSYİAD), Bahçelievler Belediye Spor Kulübü, Uluslararası Lions Dernekleri gibi sosyal topluluk ve kuruluşlar içerisinde yer alarak toplumsal faydayı da ön plana çıkarmayı amaç edinerek çalışmalar gerçekleştirmektedir.
Bu çeşitliliğin en önemli ilgi alanlarından biri de sanattır. Resim ve Çağdaş sanata büyük bir ilgi duyar Türkiye’nin önde gelen sanatçıları ve sanat galerileri ile de çeşitli çalışmalar içerisinde yer almaktadır.

 

‘’ Kişi kendini tanımak istiyorsa farklılaşmanın yolunu seçerek kendini çeşitlendirmeyi amaç edinmelidir. Her farklılığın kendisiyle uyumlu bir tanım olduğunu fark ettiğinde ise bu çeşitliliğin aslında müthiş bir içsel birlik ve bütünlük olgusu olduğunu anlar. İşte o zaman bir kişi kendiyle uyumlu tam bir kişi olur.’’ Mehmet Karaca